среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 105
home Вести

Милошоски: Се очекува владата да го повлече предлогот за номинација на Фрчкоски за амбасадор во Вашингтон

Милошоски: Се очекува владата да го повлече предлогот за номинација на Фрчкоски за амбасадор во Вашингтон

Во следните денови се очекува владата да го повлече предлогот за номинација на Фрчкоски за македонски амбасадор во Вашингтон, вели Антонио Милошоски.

„Ова ќе биде последица на реакциите од страна од стратешкиот партнер кои пред неколку дена по дипломатски пат стигнале директно и до Заев, со прашање дали е сигурен дека Фрчковски би можел да добие НАТО безбедносен сертификат, што е предуслов за размена на строго доверливи информации на највисоко државно ниво

Заев се правдал дека нема детални информации на таа тема за предложениот амбасадор, но дека ќе разговара со Фрчкоски за да му понуди друга функционерска опција, надвор од дипломатијата“, напиша тој на својот Фејсбук профил.

Коронавирус