петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Милошоски предложи Собранието да расправа за избор на нови членови на ДИК

Осум од деветмина членови на ДИК неодамна поднесоа оставки на функциите по што тие беа констатирани од Собранието откако во јавноста беше обелоденето дека тие си одредиле високи надоместоци како паушал за неколку изборни циклуси.
Милошоски предложи Собранието да расправа за избор на нови членови на ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски денеска до Собранието доставил барање во дневниот ред да се стави и точката за избор на нов состав на Државната изборна комисија.

Осум од деветмина членови на ДИК неодамна поднесоа оставки на функциите по што тие беа констатирани од Собранието откако во јавноста беше обелоденето дека тие си одредиле високи надоместоци како паушал за неколку изборни циклуси.

Во ДИК единствен член сега е Емира Асани Салија предложена од Беса. 

Најнови вести

Коронавирус