петок, 29. јули 2022. Вести денес: 138
home Вести

Милошоски: Од дипломатски извори имаме сознание дека Заев освен што ветил историски и национални отстапки на соговорник од Бугарија, ветувал и бизнис зделки

Милошоски: Од дипломатски извори имаме сознание дека Заев освен што ветил историски и национални отстапки на соговорник од Бугарија, ветувал и бизнис зделки

Она што го имаме добиено како неформално сознание е од дипломатски извори и во Македонија и во соседна Бугарија, е дека премиерот Заев на својот соговорник во Бугарија освен тоа што му дал одредени ветувања за историски отстапки како и за национални херои, туку му дал и одредедни ветувања дека во некое скоро време ќе овозможи влегување на бугарски капитал во една поголема македонска банка и во една битна телекомуникациска компанија, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски во денешната емисија „Студио 10” на Телевизија 24.

Тој додава дека но, затоа пак ќе потенцирам дека недостатокот од транспарентност во сите овие настапи на македонските делегации нам ни оневозможува да ја имаме целосната слика на увид.

Коронавирус