сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 63
home Вести

Милошоски: Македонија мора да изгради заеднички став и национални црвени линии наспроти меморандумот на Бугарија

Милошоски: Македонија мора да изгради заеднички став и национални црвени линии наспроти меморандумот на Бугарија

– Треба остро да ја осудиме позицијата на официјална Софија, истакната преку нивниот меморандум со кој што тие без никакво право се мешаат во националниот, јазичниот, уставниот идентитет на една соседна држава, изјави Антонио Милошоски.

– Сакам во среда да ја свикам комисијата за надворешна политика, очекувам да бидат присутни и претставниците од владејачкото мнозинство, и сите заеднички да изградиме став дека бугарскиот меморандум е за осуда, истакна Милошоски.

Во продолжение може да ја слушнете целосната негова изјава.

Најнови вести