четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 1
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Милошоски: Избори во јуни и јули се здравствен ризик за граѓаните

Милошоски: Избори во јуни и јули се здравствен ризик за граѓаните

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Топ тема“ објасни дека Собранието веке има одлука за саморапуштање и не може повторно да се конституира само кога ке добие доверба од граѓаните. Тој нагласува дека откако Собранието ке се распушти нема мандат повторно да се собере.

Намерата на СДСМ е да се свика за да можат одредбите кои немаат врска со вонредната состојба да се озаконат. Свикувањето треба да им биде параван да ги озаконат одредбите. Дел од тие уредби немаат поврзаност со вонредната состојба-објаснува пратеникот.

Тој го прашува СДСМ зошто не побарале свикување на Собранието веднаш по прогласувањето на вонредната состојба.

Со калкулирањето од 35 дена се гледа дека намерата е политичка а не правна-додава Милошоски.

Коронавирус