среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Милевски од ЛДП: Во Грција нема табли со новото име, се уште стои „Скопиа“

Милевски од ЛДП: Во Грција нема табли со новото име, се уште стои „Скопиа“

Лидерот на ЛДП Горан Милевски, кој е министер за локална самоуправа, вели дека на следната владина седница ќе побара Грција да си го испочитува својот дел од обврските од Преспанскиот договор.

-Во Грција не видовме е сменета ниту една табла каде би пишувало Северна Македонија, туку уште стои понижувачкото име Скопиа – рече Милевски, кој учествуваше на Конгресот на европски либерали што се оддржа во Атина.

На овој конгрес, европските либерали донесоа едногласна резолуција за започнување на преговори на Македонија со ЕУ, што, според Милевски, е многу значајно од причина што либералите се во коалиција со францускиот претседател Емануел Макрон.

Најнови вести

Коронавирус