сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 48
home Вести

Милевски е против францускиот предлог: Прашање е колку и Преспанскиот договор треба да се почитува

Милевски е против францускиот предлог: Прашање е колку и Преспанскиот договор треба да се почитува

Министерот за локална самоуправа и лидер на Либерално-демократската партија, Горан Милевски, на социјалните мрежи објасни зошто е против францускиот предлог, ѝ се заблагодари на Франција и го отфрли планот за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје и почнување на преговорите на С. Македонија за членство во ЕУ.

Еве ја во целост неговата објава:

„La France merci, mais NON,

-Билатералните спорови не смеат да станат Европски услови, како што спорот помеѓу Словенија и Хрватска не беше проблем за влез на Хрватска во ЕУ.
Македонската евроинтеграција не смее да биде заложник на фрустрациите на Бугарија.

-Секое предлог-решение мора да добие согласност од Македонскиот парламент.

-Јазикот не може да биде компромис, бидејќи тоа е веќе решено прашање со Преспанскиот договор.

-Со Преспанскиот договор се гарантираше влез на Македонија во НАТО и ЕУ. Ако сега едниот гарант на договорот, ЕУ, не го почитува, тогаш се доведува во прашање и смислата на самиот договор и колку Македонија треба да го почитува.

-ЕУ треба јасно да се изјасне, ја сака ли Македонија во ЕУ или НЕ. Ние повеќе немаме време за губење. Потребен ни е брз развој со јасни политики и однос кон ЕУ и нивните перманенти условувања.

-Во ЕУ ќе влеземе како Македонци со своја вековна историја, култура, традиција и вредности, со сопствен јазик и посебности а влез како втора бугарска држава, ниту сакаме, ниту некој може да прифати, ниту кореспондира со реалноста и историјата.

-Историската комисија да достави на увид што се договориле со нивните колеги од Бугарија. Не може 3 историчари да бидат историската вистина. За секое нивно решение треба да има широк општествен консензус.

Ова е мој личен став кој ќе го застапувам во рамките на партијата и Владата,“ напиша Милевски на Фејсбук.

Најнови вести

Коронавирус