понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 102
home Вести

Миланов: Истрагата со Рекет се води непрофесионално и противзаконито

Миланов: Истрагата со Рекет се води непрофесионално и противзаконито

Адвокатот Еленко Миланов кој има долгогодишна пракса во текот на вчерашната емисија 24Анализа посочи дека истрагата со Рекет фрла сомнеж дека се води противзаконито затоа што истрагата е затворена, без да се земе исказ од обвинетите.

-Јас би се повикал на членот 302, став 2 од Законот за кривична постапка кој вели јасно и децидно “ пред завршување на истражна постапка Јавниот обвинител, ако тоа не го сторил претходно, е ДОЛЖЕН да го испита обвинетиот“. И како сега може кога тој бара увид, подготовка за својот исказ, да му дадете известување за завршена истрага? А истрагата мора да заврши дури по неговиот распит- се запраша адвокатот Миланов.

Ова го доведува во прашање професионалниот пристап на Обвинителството во случајот Рекет, бидејќи надлежниот обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Рускоска, по анализа на прибраните материјални и вербални докази информираше дека е завршена истражната постапка за „Рекет“ и дека тече рокот од 15 дена за увид во доказите за првоосомничените лица и правото на одбраната да предлага докази во корист на осомничените. Притоа искази се уште не се земени од Катица Јанева и Бојан Јовановски Боки 13

Локални избори 2021