сабота, 19. јуни 2021. Вести денес: 77
home Вести

Мигранти држеле во заложништво други мигранти во Ваксинце

Мигранти држеле во заложништво други мигранти во Ваксинце

Министерството за внатрешни работи информира дека СВР Куманово на 13.07.2020, по претходно добиени сознанија дека во објект во с.Ваксинце две лица – мигранти држеле поголема група на мигранти во заложништво, презеде мерки и активности, при што во напуштен објект се пронајдени 21 лице – мигранти (од кои два сторители од Пакистан, кои се лишени од слобода и 19 оштетени лица – мигранти).

Се работи на целосно расчистување на случајот, по што ќе биде поднесен соодветен поднесок.

ЕУРО 2020

Македонија