сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 47
home Вести

Мицкоски: Заев не можеше да каже дека направил ниту еден проект за Македонците и Албанците

Мицкоски: Заев не можеше да каже дека направил ниту еден проект за Македонците и Албанците

Сакам да видам држава да биде таква во која различностите ќе се спојуваат, сакам да видам кохезија. Тоа е кога заедно ќе разговараме за заеднички интерес и проекти, а не да ги делиме луѓето, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија 21 на која дебата учествуваа и аналитичари и новинари.

Според него, потребна е реална платформа, на реална основа, а не не национал – романтична основа, значи подобар живот за сите во вистинска смисла на зборот.

-Единствена работа што Заев и Пендаровски ја кажаа е водоводот во Липково, не може да се фалат со тоа, рече Мицкоски кој потсети дека многу ветуваа малку направија.

Според него партијата никогаш не излегла со став дека е против албанскиот јазик.

-Ние сме легалисти и баравме да го направиме Законот да е во согласност со Уставот, рече Мицкоски.

Коронавирус