недела, 25. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски: Заев ја зголеми својата коалиција, a му се намали драстично поддршката

Мицкоски: Заев ја зголеми својата коалиција, a му се намали драстично поддршката

Замислете сега коалицијата на Заев се зголемила во број на партии, а се намали драстично бројот на гласови од 2016 година. Нашата коалиција пак, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови, а во број на партии е намалена. Зборувам за гласачи кои излегле и кои гласале, на крајот на денот тоа се брои, посочи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицксоки на гостувањето на телевизија 24.

-Ако ние ја споредиме коалицијата од локалните избори од 2017 година на Заев се намалила за околу 100 и кусур илјади гласа. А нашата се намалила со број на партии, а го освоивме овој број на гласови. Ние успеавме да мобилизираме голем број на гласачи, посочи Мицксоки.

Коронавирус