четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 132
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Мицкоски: Заев е правдоубиец, ова не е европската иднина која ја ветуваше туку приказна на мафијата желна за пари и власт

Мицкоски: Заев е правдоубиец, ова не е европската иднина која ја ветуваше туку приказна на мафијата желна за пари и власт

Зоран Заев и пукаше во чело на правдата. Заев е правдоубиецот во Република Македонија. Во исто време слушнавме лицемерие, надменост, забеганост. Слушнавме како Заев од позицијата премиер диктирал одлуки на Врховниот суд и како Катица Јанева како тогашен прв човек на СЈО работи во координација и по наредба на Заев. Што е ова ако не погребување на правдата и фрлање на цела една држава на колена, изјави на прес конференција Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој потенцираше дека кога правда нема, нема ред, нема закон, и има криминал.

„И ова не е единствениот случај Заев да е во незгодна ситуација или еден од ретките скандали за овој човек фатен како инфлагранте го крши законот. Ова за жал на сите нас, станува пракса, непоправлив тренд на постојано вплеткување на овој човек во криминал, скандали и кршења на законот. Нема месец, нема ден, а да не никне некој нов скандал поголем од претходниот. Рекети, поткупи на квадрат, полиња со марихуана, тендери, насилие на избори, и што уште не. И прашувате зошто? Па зошто правда нема, а чувме и зошто нема.“

-Зошто Зоран Заев вели „договорено е со Врховен”, „без Заев не се може”, „трас трас ете одлука на Врховен суд”, „Катица знае за се што треба да се случи”,… или закон за СЈО или одлука на Врховен суд ама случаите ќе паднат. Ова не е Европската иднина која Заев ја ветуваше, ова е криминалната приказна на мафијата желна за пари и власт, подвлече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Коронавирус