четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 136
home Вести

Мицкоски за „Вечерни лист“: Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години

Мицкоски за „Вечерни лист“: Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за хрватскиот портал „Вечерни Лист“ вели дека Заев направил огромна грешка со промената на името.

Откако Македонија не доби датум за отпочнување преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори за 12 април идната година, верувате ли дека гласачите ќе го казнат Заев, како што во Грција го казнија Ципрас?

-Грешката е голема и непоправлива. Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години, а СДСМ оди во опозиција, каде ќе имаат време да анализираат кој згрешил и зошто ја пропуштиле можноста да придонесат нешто за државата и граѓаните. Поразот на Ципрас е внатрешна афера на Грција, исто како што поразот на катастрофалната политика на Заев ќе биде наша работа.

Мицкоски на прашањето „Ако победите на изборите, дали ќе распишете нов референдум за враќање на името Македонија?“ одговара дека референдумот од 1991 година се уште важи за нив.

-Референдумот од 1991 година важи за нас и не гледам зошто би повикале на нов. Луѓето одбираа тогаш. Затоа, не објавивме нов референдум. Нашите одлуки ќе зависат од волјата на граѓаните. Одлуките треба да бидат мудри и измерени. Судбината на Договорот од Преспа ќе зависи од исходот на изборите. Немањето стабилно двотретинско парламентарно мнозинство во парламентот и мнозинството членови на другите етнички групи отвора можност за чекор наназад, бидејќи има многу работа и реформи. Македонија брзо ќе стане полноправна членка на ЕУ и потоа ќе ги исправи грешките од внатре. Не постои договор што може да ми забрани да бидам Македонец кој зборува македонски и доаѓа од Македонија. Нашиот концепт не е антиквизација и северизација на Македонија, туку многу за враќање на македонизмот во Македонија, рече Мицкоски.

Целото интервју можете да го прочитате ТУКА.

Коронавирус