петок, 5. март 2021. Вести денес: 2
home Вести

Мицкоски за „Вечерни лист“: Секој петти Македонец живее под линијата на сиромаштија

Мицкоски за „Вечерни лист“: Секој петти Македонец живее под линијата на сиромаштија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за хрватски „Вечерни Лист“ вели дека секој петти Македонец живее под линијата на сиромаштијата.

Каква е економската состојба во Македонија?

-Секој петти Македонец живее под линијата на сиромаштија. Значи, тие немаат доволно пари за летен одмор или студии, но не и доволно за храна. Официјалните бројки покажуваат дека повеќе од 500.000 граѓани немаат основни средства за егзистенција. Ние сме последни на списокот за СДИ, ништо не се гради, а реализацијата на капиталните инвестиции и покрај ниските проекции, едвај надминува една третина од планот. Здравството е во хаос. Образованието и земјоделството се на работ на колапс. Македонија е на дното на скалата за транспарентност кога станува збор за корупцијата. Тоа е слика на Македонија откако Заев е на власт веќе три години, рече Мицкоски.

Целото интервју можете да го прочитате ТУКА.

Најнови вести

Коронавирус