петок, 26. ноември 2021. Вести денес: 152
home Вести

Мицкоски за „Вечерни Лист“: Потребна е брза промена на владата и нова политичка организација што ќе биде стабилен и кредибилен партнер со ЕУ

Мицкоски за „Вечерни Лист“: Потребна е брза промена на владата и нова политичка организација што ќе биде стабилен и кредибилен партнер со ЕУ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за хрватскиот портал „Вечерни Лист“ на прашањето „Зошто Макрон ги блокираше преговорите за пристапување?“ вели дека за сето тоа сигурно придонело и скандалозниот случај Рекет.

-Прво, морам да ве поправам: Верувам дека ова не беше еднострана одлука на претседателот Макрон и дека има неколку други земји-членки со аргументи за одлуката што ја донеле. Она што го знам е дека тие сигурно имаат информации за случајот за рекетирање и засилена корупција. Сигурен сум дека имаат информации за блиските контакти на Заев со сега веќе уапсениот сопственик на медиуми, кој е опишан како провладин. Сигурен сум дека им било кажано и за злоупотребата на Катица Јанева, што беше црвената линија на Зоран Заев кога зборуваше за судбината на Специјалното јавно обвинителство. Сигурен сум дека информациите за рекетарирање на компании во фармацевтската индустрија или амнестија на Заева беа пренесени и заради случај за поткуп во кој целата јавност видела мито, вели Мицкоски.

Тој додава дека станува збор за многу влијателни држави кои едвај донеле импулсивни и неоправдани одлуки.

Дали верувате дека Макрон би можел да ја смени својата одлука во секој случај?

Ако ме прашате за моето мислење за одлуката на претседателот Макрон, мислам дека шансите се минимални, особено ако претседателот Макрон не добие цврсти аргументи дека фактите се променети и дека давањето датум на Македонија е корисно и за Франција и за Европската унија, вели Мицкоски.

Мицкоски прашува и кои гаранции може да ги даде Заев на претседателот Макрон?

-Дали ќе се заколне дека нема да украде повторно? Дали ќе се заколне дека повеќе нема да изврши притисок врз судот и обвинителството? Дали ќе се заложат за реформа на државата за да не мора младите да бегаат заради трошките од леб? Човекот се заколна три години и ништо. Тој се заколна дека нема човек што ќе го смени името на Македонија, па го смени. Заев нема образи, а Европа не верува во неговите солзи. Потребна е брза промена на владата и нова политичка организација што ќе биде стабилен и кредибилен партнер во кој меѓународната заедница ќе ја види можноста и чесноста да ги спроведе потребните реформи. Сепак, пред сè, треба да добиеме што поголема поддршка на изборите за да можеме целосно да се посветиме на реконструкцијата на Македонија, додава Мицкоски.

Коронавирус