четврток, 30. јуни 2022. Вести денес: 199
home Вести

Мицкоски за средбите со Орбан и Јанша: Или ќе се задушиме во меѓусебни обвинувања или ќе тропнеме на вратите за поддршка

Мицкоски за средбите со Орбан и Јанша: Или ќе се задушиме во меѓусебни обвинувања или ќе тропнеме на вратите за поддршка

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски во интервју за Дојче веле вели дека Македонија четири години тапка во место.

За неговите средби во Европа вели дека иако неговата партија, ВМРО-ДПМНЕ е во опозиција, треба да се искористи сиот расположлив потенцијал за да се направи притисок и придвижување на патот кон Европската унија.

Имаме две опции – или да се задушиме во домашни обвинувања за тоа кој шири лажни вести, а кој ја говори вистината, па да се спроведува операција со која ќе се сака да се прикрие анексот на Договор за кој јавно говори Бугарија, а гледаме дека власта во Македонија моли Бога да не се дознае. А во меѓувреме, ако може да се исфрли предметот историја како посебна наука во образованието, зашто на тој начин се сака да се додвори до страната која бара многу повеќе од тоа, и се’ така да се вртиме во круг и подлабоко да тонеме во мочуриштето на власта. Или пак, втората опција е да не чекаме, да тропнеме на вратите кои можеме да ги отвориме, и да побараме поддршка за она што е заедничка стратегиска цел, а тоа е одблокирање на патот кон ЕУ. Притоа мораме да бидеме свесни дека сериозно како држава заостануваме во многу реформи. Четири години власта е во рацете на Заев, и четири години имаме тапкање во место, додека регионот и светот има достигнувања и напредоци. Нема време за губење, вели Мицкоски за ДВ.

Појаснува дека освен ЕУ, тема на средбите ќе бидат економските потенцијали особено во оваа ковид-криза.

Коронавирус