сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски за разрешувањето на Мизрахи: Спасовски наместо да се занимава со таблата нека побара одговорност од Заев кој е главата на октоподот

Мицкоски за разрешувањето на Мизрахи: Спасовски наместо да се занимава со таблата нека побара одговорност од Заев кој е главата на октоподот

Оливер Спасовски нема ниту легитимитет, ниту кредибилитет да се повикува на Устав, бидејќи во текот на неговото министерување во многу наврати Уставот и законите се прекршени, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија Алфа говорејќи за постапувањето на техничкиот премиер Спасовски во врска со министерката Рашела Мизрахи.

-Единствен кој треба да повика на одговорност е себе си, зошто бил во Влада на аболиран политичар. И гледаме и слушаме во парламентот како во тоа лице се гледа, се дефинира главата на октоподот во случајот Рекет и никому ништо. Никој не ја спомнува таа важна тема. А видовме како главата на октоподот советува еден од осомничените во случајот, гледаме како знае за проектот со старечките домови кои одат преку Меѓународниот сојуз, рече Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ посочи и на случајот Рекет 2 во кој Меѓународниот сојуз е во главна улога

-И тука е вклучен тој аболициран политичар и никој не го повикува лицето кое директно корумпира и медиуми и слично. Внимавајте, не го повикува ова лице јавното обвинителство, рече Мицкоски.

Коронавирус