вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 98
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Мицкоски: За мене е најдобро да остане Република Македонија, јас сум против договорот

Мицкоски: За мене е најдобро да остане Република Македонија, јас сум против договорот

Во вечерашното гостување „Топ Тема“ на телевизија Телма, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека според него најдобро решение за името е да остане името Република Македонија.

Тој изјасни дека 134 држави ја признале Република Македонија под своето уставно име.

-Имам право да сум против тој договор и сакам да го бранам мојот став пред  граѓаните зошто сум против договорот. Еве неколку причини поради кои сум против: Почнавме од преамбулата, од повелбата на Обединетите Нации.

Тој потсети дека во програмата на ВМРО-ДПМНЕ стои дека ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да преговара за фер, достоинствено решение, потенцирајќи дека оваа решение кое го  имаме не е ниту фер, ниту достоинствено.

Најнови вести

Коронавирус