среда, 7. декември 2022. Вести денес: 136
home Вести

Мицкоски: За катастрофата во дипломатијата мора да има одговорност и оставка од Димитров

Мицкоски: За катастрофата во дипломатијата мора да има одговорност и оставка од Димитров

Не само што ги распродадоа државните и национални интереси, не само што го потпишаа и се обидоа да го ратификуваат на ова капитулантско дело, сега гледаме дека бенефитот од истото не е никаков. Цело време на шибицерски начин се обидуваат да ги манипулира чувствата на граѓаните и нивната свест, објаснува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за ставовите на Заев и Димитров во гостувањето во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Мицкоски истакна дека СДСМ ќе се обидат да создадат димна завеса, ќе се обидат невозможното да го претстават како возможно, ќе се обидат да продаваат дека сега мед и млеко ќе почне да тече од државата. Ќе се обидат да ни кажат дека Зоран Заев не е веќе Зоран Заев дека е друг.

Мицкоски за правецот во кој оваа власт ја води државата објаснува дека, Заев и Димитров не знаат каде тераат, не знаат да ги решаваат реалните проблеми на граѓаните, немаат ниту план, ниту визија за во иднина и ова што се случи е уште еден дебакл на нашата дипломатија.

-Најмалку што треба да се случи во овој момент е министерот на надворешни работи да си поднесе неотповиклива оставка, нагласи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски како дополнителен факт за оставка на Димитров го наведе и фактот дека тој на саркастичен начин ги навреди граѓаните во Република Македонија, во услови кога доматопроизводителите се соочуваат со катаклизма во откупот на нивните производи.

-Димитров овие производи ги нуди по светот со една метафора дека, секој оној кој што ќе застане зад Република Македонија дека ќе им прател по една гајба домати, дополнува Мицкоски.

Qatar 2022