понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски за Детектор: Март е добар датум за избори

Мицкоски за Детектор: Март е добар датум за избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакнува дека е свесен оти граѓаните се уморни од одржување на какви било избори но, посочува, дека истовремено актуелната состојба во државава наметнува тоа да се случи.

Според Мицкоски, март, идната година е добар датум за избори.

-Мислам дека веднаш после одлуката на Европскиот совет дали Македонија ќе ги почне или нема да ги почне преговорите со ЕУ, а јас се надевам дека ќе ги отпочнеме, можеме да формираме една техничка влада и веднаш потоа таму некаде во март да одржиме едни предвремени парламентарни избори и да провериме дали тоа што опозицијата го говори е така или пак тоа што го говори премиерот дека блескаме е вистината, вели Мицкоски за Детектор.

 

Локални избори 2021