петок, 30. септември 2022. Вести денес: 45
home Вести

Мицкоски во Сенатот на САД се обрати под името Македонија (ФОТО)

Мицкоски во Сенатот на САД се обрати под името Македонија (ФОТО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера се обрати на Конференција за безбедност одржана во Сенатот САД, каде беше претставен како лидер на опозицијата од Македонија.

Уставото име на нашата држава беше запишано и на официјалните картончиња каде што седеа учесниците на дебатата.

На Конференцијата се обрати и Сенаторот Роџер Викер, како и Конгресмените Роберт Атерхолт и Роберт Питинџер.

Во нивните обраќања тие ја нагласија посветеноста на САД во борбата против теориризмот како и потребата од соработка со земјите од Југоисточна Европа, посебно од безбедносна гледна точка.

Мицкоски нагласи дека Македонија треба да ја добие поканата за заслуженото членство во НАТО, кое би било од бенефит не само за нашиот регион, туку и за регионот, како и за НАТО.

Коронавирус