недела, 31. мај 2020. Вести денес: 90
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Мицкоски во посета на штипска компанија која се занимава со производство на мебел

Мицкоски во посета на штипска компанија која се занимава со производство на мебел

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во посета на Штип.

-Остварив посета на штипска компанија која се занимава со производство на мебел.

Можам да кажам дека економскиот развој и поддршката на домашните компании ќе ни биде еден од главните приоритети. Она што сега недостастува е добрата бизнис клима која не е нарушена само со високите даноци и бирократијата, туку и со високото ниво на државна корупција и криминал.

Законите не важат за сите подеднакво, а се користи секоја прилика бизнисмените да се потчинат на политкчките интереси.

Економијата не смее да биде во функција на политиката, туку слободно да се развива и да биде додадена вредност на нашата држава. Политиката треба да е во функцика на ослободување на бизнисот и создавање на услови со кој ќе се поддржи стопанството и зголемување на неговите капацитети.

Нашата борба ќе биде против сиромаштијата, за зајакнување на економијата и создавање на добри бизнис услови. Мора секоја компанија да добие шанса за развој и само така ќе одиме напред, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Коронавирус