среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 70
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Вести

Мицкоски во посета на Македонска Каменица: Жителите се загрижени за иднината на Македонија

Мицкоски во посета на Македонска Каменица: Жителите се загрижени за иднината на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во работна посета на Македонска Каменица.

Тој од таму објави и Фејсбук статус каде наведува дека тоа е убав град со срдечни луѓе загрижени за својата и иднината на нашата земја.

-Бев во Македонска Каменица. Убав македонски град, со срдечни и честити луѓе, загрижени за својата и иднината на нашата земја. Им реков дека власта ја посипа земјата со црнила, а народот го оковаа со омраза, со гнев. Направија да се гледаме низ нишан, нишанот на одмаздата. Владеат со страв и одмазда, наместо со работа и проекти.

Животот кој толку многу го ветуваа го заменија со црнила. Ветуваа живот за сите, испорачаа црнила за сите.

Имаме премиер кој бега од дебата, а бега затоа што:

-Црн е животот на докторите. Им ветуваа на докторите плата од 1500 евра, и нема ништо од тоа.

-Црн живот и за матичните лекари. Капитацијата што им ја ветуваа им ги изедоа трошоците на владата за набавка на жардињери и цвеќиња, па нема зголемен бод.

-Црн е животот на младите. Ветуваа студентски град, нови објекти, квалитетно образование. Ништо од тоа нема.

– Нема Стопанска комора, нема бизнисмен кој се фали. Црно до црно. Повратот на ДДВ касни, зголемените даноци ќе ги зголеми трошоците за бизнис.Домашното стопанство е во криза.

-Црни денови се и за пензионерите. Нема покачување на пензиите, напротив се по некое намалување или кратење ќе се случи.

-А можеби најцрн живот живеат земјоделците. Зголемувањето на даноците директно удира на поскапото производство кое ќе ја изеде и така малата заработувачка.

Луѓето ќе трпат за леб, а маката преку целата година нема да може да им се исплати. Нема земјоделец кој сега е задоволен, со повисоките и скриени даноци ќе се направи крах на земјоделството во Македонија. Македонија од земјоделска земја ќе се претвори во уништена земја.

Причините за овие црнила имаат име и презиме тие се викаат Зоран Заев и оваа корумпирана влада и затоа премиерот бега од дебата, стои во статусот на Мицкоски.