четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 242
home Вести

Мицкоски: Во оваа криза нема услови за избори, човечкиот живот нема цена

Мицкоски: Во оваа криза нема услови за избори, човечкиот живот нема цена

Вечерва претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 при што посочи дека во оваа ситуација кога се зголемува бројот на новозаразени е малку несериозно да се има избори, бидеќи човечкиот живот и здравјето нема цена.

„Токму поради тоа јас подавав рака цело време и велев дајте луѓе да седнеме да разговараме, да ги надминуваме овие работи, предвидувајќи дека ќе дојдеме до една ваква ситуација.Кога се носеше Уредбата, се слушнав по телефон и со вицепремиерот Османи и со техничкиот премиер г. Оливер Спасовски.Им реков не го правете ова, ќе имаме политичка фрикција, кога ќе дојде денот. Затоа што е погрешно, прочитајте ја првата реченица не можете вие денови да собирате. Ние прва лекција по кинематика на факултет која што ја кажуваме дека времето Т не може да биде негативно, може да биде само позитивно“, појасни Мицкоски.

Мицкоски додаде дека не може со Уредба да стопирате рок. И со избрзаната одлука на Владата се создаде проблем. Нема протоколи за однесување за време на избори, што ќе се случи ако некој се разболи во тек на кампања, на многу прашања нема одговор, а сето ова говори дека нема услови за избори сега, и треба на прво место да ни е здравјето на граѓаните пред се.

Парламентарни избори 2020