сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски: Во 2017 година го оставив ЕЛЕМ со 30 милиони евра во депозити и на сметка, а СДСМ лани го однеле во загуба 16.8 милиони евра

Мицкоски: Во 2017 година го оставив ЕЛЕМ со 30 милиони евра во депозити и на сметка, а СДСМ лани го однеле во загуба 16.8 милиони евра

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук пишува дека во 2017 година го оставил ЕЛЕМ со 30 милиони евра во депозити и на сметка, а СДСМ лани го однеле во загуба 16.8 милиони евра.

-Колку ги чини граѓаните на Македонија политиката на Зоран Заев во енергетиката за само една година:

загуба на ЕЛЕМ (денешно ЕСМ) 16,8 милиони евра,

загуба на МЕПСО 6 милиони евра и

вкупната загуба на двете државни, наши компании е 22,8 милиони евра во 2020 година.

За споредба на 5 август 2017 година ЕЛЕМ го оставив со 1,5 милијарди денари или 25 милиони евра банкарски депозити и околу 300 милиони денари или 5 милиони евра на сметка со исплатени обврски, а МЕПСО 2016 година ја заврши со нето добивка од 150 милиони денари или 2,5 милиони евра.

За неколку месеци од денес граѓаните одлучуваат дали сакаат да живеат во ова секојдневие на криминал, корупција, банкрот, долгови и безидејност што го нуди СДСМ или нашиот план за иднината, Македонија за сите луѓе. Граѓаните ќе одлучат дали ќе го поддржат ова секојдневие на СДСМ каде се крадат и банкротираат држаните компании или иднината која ја нудиме со инвестиции и развој на државните компании…., стои во неговиот пост на Фејсбук.

Најнови вести

Qatar 2022