четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски: Во 1903-та Делчев го нарекуваат “македонски лидер“, 117 години подоцна Заев ја губи државата

Мицкоски: Во 1903-та Делчев го нарекуваат “македонски лидер“, 117 години подоцна Заев ја губи државата

1903 година Њу Јорк Тајмс по повод смртта на Гоце Делчев објавува “убиен е македонскиот лидер” – објавува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„117 години подоцна заглавени помеѓу приказните за тоа дека бугарите сакале да бидат татковци, братучеди и браќа, Заев ја губи државата. Ако цената е себеодрекување, тогаш одговорот треба да е напуштање на договорот на Заев со источниот сосед и прекин на преговорите“ – се наведува во неговиот Фејсбук статус.

Qatar 2022