сабота, 10. април 2021. Вести денес: 51
home Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува за раст на просечните плати за 25% и пензиите за 20%

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува за раст на просечните плати за 25% и пензиите за 20%

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,  Христијан Мицкоски вчера гостуваше во емисијата “Што не е јасно?“ на Алфа телевизија.

Во однос на понудените мерки и проекти од страна на ВМРО-ДПМНЕ од кои се очекува економски развој,  Мицкоски потенцираше дека тоа се мерки за кои тој ја превзема сета одговорност дека ќе се исполнат во наредните четири години, односно, како што вели, во новиот мандат на новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ.

-ВМРО-ДПМНЕ и јас како претседател ги разгледавме сите можности и проекти за придвижување на економијата, односно остварување економски раст. Математиките и домаќинското работење кое ќе го практикува наредната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ предвидува 20% покачување на просечните плати и 25% покачување на пензиите. Исто така, тврдам дека во рок од четири години растот на бруто домашниот производ ќе биде најмалку 4%, вели Мицкоски.

Тој додава дека гледиштата на ВМРО-ДПМНЕ се дека досега беа водени грешни политики од страна на сегашната власт и дека тоа мора да се промени со цел подобрување на стандардот.

-Нашите мерки и проекти кои ги предлагаме тоа ќе го остварат. Нема да нудиме само популистички мерки, туку реални мерки и проекти кои конечно ќе донесат подобар стандард на граѓаните на Република Македонија, заврши Мицкоски.

Коронавирус