вторник, 21. март 2023. Вести денес: 99
home Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува противник на договорот од Преспа, како и промената на Уставот со цел промена на идентитетот на државата

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ останува противник на договорот од Преспа, како и промената на Уставот со цел промена на идентитетот на државата

Во телефонска изјава за Сител лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека ВМРО-ДПМНЕ силно ја поддржува евроинтеграцијата на Македонија, но со сите демократски алатки ќе се бори против преспанскиот договор и промена на уставното име.

По вчерашната средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан Мицкоски се враќа со впечаток дека власта пред меѓународната заедница создава погрешна слика за дејствувањето на македонската опозиција.

-Впечатокот е дека ВМРО-ДПМНЕ применувало насилни методи, дека ВМРО-ДПМНЕ се заканува, ги уценува луѓето во Република Македонија, што апсолутно не е точно. Имав можност да ја претставам и нашата страна, нашето гледиште на работите во Република Македонија, како ВМРО-ДПМНЕ делуваше, но и како ќе делува во иднина. ВМРО-ДПМНЕ останува противник на договорот од Преспа, односно на целокупниот овој процес на промена на Уставот, со цел промена на името и идентитетот на државата се разбира. ВМРО-ДПМНЕ ќе ги користи сите демократски алатки и методи да се спротистави на овој процес, рече Мицкоски.

loading...