четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 116
home Вести

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во срамниот процес на носење на Договорт со Грција, никој не може да ни забрано да бидеме Македонци

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во срамниот процес на носење на Договорт со Грција, никој не може да ни забрано да бидеме Македонци

ВМРО-ДПМНЕ не беше дел од срамниот чин на менување на Уставот по Договорот од Преспа, ниту пак од постигнување на Договорот, ниту го легитимираше со потпис, објасни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на кумановската телевизија Плус. Сепак тој кажа дека ако ВМРО-ДПМНЕ ја формира владата ќе има две можности.

-Првата, доколку имаме 80 пратеника и мнозинство од останатите заедници ние имаме можност да се вратиме чекор назад, но ако тоа не се случи одиме на второто Македонија на брза лента, реформи и одење напред, рече Мицкоски.

Сепак тој објасни што е клучно.

-Но, на граѓаните никој не може да им забрани да се себеименуваат како Македонци кои говорат македонски јазик, рече Мицкоски.