недела, 25. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски: Ветувам обнова која ќе донесе економски развој, правна држава и напредок на интеграциите во ЕУ

Мицкоски: Ветувам обнова која ќе донесе економски развој, правна држава и напредок на интеграциите во ЕУ

„Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми, а јас би сакал и 10.000 да понудиме. Но ние како што јас тоа го зборувам на настаните на средбите со граѓани, ветуваме она кое што цениме дека ќе го испорачаме. Затоа што граѓаните се уморни од неисполнети ветувања и нереализирани очекувања. Затоа тоа што го нудиме таму имаме намера сериозно да го испорачаме бидејќи имаме јасна дефинирана методологија“.

Ова го истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето интервју за дневникот на телевизија Сител.

Мицкоски додаде дека програмата се содржи главно во три столба.

-Првиот столб се разбира е економски развој на државата. Втор столб е право и правна држава, а третиот столб од програмата е интензивна, брза, робусна интеграција во ЕУ. Ние чуда не ветуваме, чуда се невозможни, а ние не сме волшебници. И практично сето тоа што таму е содржано во овие 360 страни, ние имаме намера да го испорачаме. И ќе го испорачаме. И слободно затоа велиме се обврзуваме, појасни Мицкоски.

Коронавирус