вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 45
home Вести

Мицкоски: Ваков попис каков што власта турка нема да поддржиме и нема да го признаеме, вака ќе испаднеме земја со 3 милиони жители

Мицкоски: Ваков попис каков што власта турка нема да поддржиме и нема да го признаеме, вака ќе испаднеме земја со 3 милиони жители

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера вечер гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа телевизија. Мицкоски при своето гостување посочи дека ВМРО-ДПМНЕ нема поддржи ваков попис како што планира Зоран Заев.

Со ваков попис како што планира Зоран Заев ќе излезе дека Македонија има три милиони жители.

– Ваков како што е конципиран пописот нема да го признаеме. Затоа даваме предлог еве за да го признаеме пописот дајте луѓе да набавиме 10.000 терминали, дајте да попишеме резидентно население, а не замислено население. И да знаеме колку население точно имаме, појасни Мицкоски.

Мицкоски додаде дека сите предлози ВМРО-ДПМНЕ ќе ги преточи во амандмани.

– Ако има очекувања дека и ова може со филибастеринг да се сопре, не може бидејќи има европско знаменце. Треба да и кажеме на јавноста што можеме, а што не можеме. Ние бараме да биде вистински статистичка операција, а нема потреба од два потписа. Еве, да одием преку фингерпринт терминали односно единици каде што ќе се чита отисокот на прст, истакна Мицкоски.

Тој посочи дека вака како што е концепиран пописот ВМРО-ДПМНЕ нема намера да го признае. И следната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе спроведе попис кредибилен кој што вистински ќе биде статистичка операција, а не на крај со двоен потпис да даде политички одговор.

– До ден денеска не е јавно презентирана методологијата на попишување. Знам дека има, но зошто таа методологија пред да влезе во Службен весник не ја дадат на опозицијата, па и опозицијата да се изјасни, нагласи Мицкоски.

Коронавирус