понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски убедлив победник на дебатата- Заев разочаран, нервозен и отсутен од реалноста

Мицкоски убедлив победник на дебатата- Заев разочаран, нервозен и отсутен од реалноста

Се случи долгоочекуваниот дуел помеѓу лидерите на двете македонски партии, Христијан Мицкоски од една и Зоран Заев од друга страна. Оценката е дека Мицкоски кој е убедлив победник на дебатата со Заев, покажа дека има разлика и не се сите исти. Од друга страна, оценката за премиерот и претседател на СДСМ е дека беше разочаран, нервозен и отсутен од реалноста.

Секој кој ќе го изгледа дуелот од почеток до крај, ќе констатира дека премиерот Заев регираше многу бурно и нервозно на фактите кои Мицкоски ги истакна пред целата македонска јавност.

Однесување на Заев придонесе уште поголема недоверба и несигурност кај македонските граѓани. Тој буквално дезориентирано ја започна дебатата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Очигледно неподготвен, во дебатата почна да зборува со стари флоскули и обвинување кон ВМРО-ДПМНЕ, како тој да е во опозиција и да нема допир со вистинската реалност во Македонија и со трагичните настани и скандали кои се случија.

И анкетите и коментарите на социјалните мрежи покажуваат дека Мицкоски бил подобар во ТВ дуелот со Заев, а според многумина ова е јасен доказ дека граѓаните се подготвени за промената која доаѓа по 17 октомври.

По дуел на емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија, граѓаните на социјалните мрежи велат дека апсолутен победник е Мицкоски, односно оти професорски му одржал лекција на сите теми на Заев кој бил изгубен во просторот и во времето.

И двајцата лидери очекуваат да победат со своите коалиции на претстојните локални избори.

-Убеден сум дека граѓаните ќе изберат иднина која ќе биде различна од она што го видоа во овие четири години, ќе видат како вистински се сака државата, како се сака Македонија, како се работи за сите граѓани. Граѓаните ќе изберат реформи или ќе видат како е да има реформи, а не криминал и корупција, рече Мицкоски и укажа дека граѓаните на 17 октомври ќе кажат доста е за политиките на Заев, доста е за криминал и корупција.

Според Мицкоски, народот е понижен, покраден и разочаран, затоа и не им верува во политичарите.

Народот точно знае дека е понижен, покраден, омаловажен и народот е комплетно е разочаран од тоа што се случува и не верува во институциите кои ги предводи оваа влада, изјави Мицкоски и посочи дека токму поради погрешните политики на СДСМ и Заев, како и лагите како таа од авион кога се сликаа дека сме добиле датум, повеќе не веруваат во политичари и е во апатија, нешто што мора да се промени после 17 октомври падот на оваа власт бидејќи не се сите исти.

Мицкоски рече дека после падот на оваа власт ќе мора да ги градиме институциите од почеток. -Има луѓе кои ја сакаат државата и сакаат да оди напред и луѓе кои работат само за своите лични интереси, а спротивно на интересите на граѓаните и државата.

Најнови вести