четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 55
home Вести

Мицкоски: Сочувство до Турција и пријателскиот турски народ за жртвите од земјотресот

Мицкоски: Сочувство до Турција и пријателскиот турски народ за жртвите од земјотресот

Во име на ВМРО-ДПМНЕ искрено сочувствувам со семејствата на жртвите од земјотресот што се случи во Измир и нашите молитви се за излекување на повредените од природната катастрофа, се вели во пораката од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

-Денес за жал пријателскиот турски народ и Турција се соочи со сериозна природна непогода. Како жител на Скопје, град кој ја почуствувал жестината на разорниот земјотрес и чии темели се основани на солидарност и хуманост верувам дека и Измир и погодените региони брзо ќе се вратат во нормалните текови и ќе дојде до израз меѓусебната помош, разбирање и хуманост. По овој катастрофален земјотрес убеден сум дека Турција и турскиот народ ќе излезат посилни и пообединети, рече Мицкоски.

Во нашите мисли се сите кои изгубија членови на своите семејства и свои блиски луѓе, додава тој.

Коронавирус