сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 6
home Вести

Мицкоски: Со Влада каде премиерот бара мито и државата е цврсто закована на економското дно, европска иднина нема, потребни се оставки

Мицкоски: Со Влада каде премиерот бара мито и државата е цврсто закована на економското дно, европска иднина нема, потребни се оставки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска беше на одбележувањето на 70 години од прогонот на Македонците од Егејска Македонија.

По одбележувањето, тој на новинарско прашање дали вицепремиерот за евро интеграции Бујар Османи, дали побарал од опозицијата да се изјавсни на која страна ќе дојде од евроинтегративниот процес, кажа дека опозицијата се одлучила многу пати во минатото цврсто да чекори кон патот на евро- атлантските интеграции на Република Македонија, но доколку некој очекува од опозицијата да застане рамо до рамо со оние кои што ја потпишале според него оваа капитулација, тогаш во најмала рака е премногу претенциозно да се очекува такво нешто од страна на опозицијата.

-Опозицијата го поддржува евро- атлантскиот пат на Република Македонија од самото нејзино формирање како политичка субјект ВМРО-ДПМНЕ  е на таа траекторија и нема отстапување од таа траекторија. Но, истовремено опозицијата е свесна дека во услови кога целата македонска јавност и меѓународна заедница гледа како премиерот бара мито од повеќе 100-тици илјади евра, кога гледа дека Македонија е цврсто закована на дното по сите економски параметри во Европа, кога гледа дека нема реформи по ниту еден основ и во ниту една област во Република Македонија веќе повеќе од 13 месеци, тогаш на опозицијата и е јасно дека и покрај ова капитулантско дело евро-атлантска иднина за Република Македонија нема, изјави Мицкоски.

Тој кажа дека најмалку што треба сите оние министри кои што се занимаваат со евро- атлантските интегративни процеси на Република Македонија поради ова фијаско што го направија на дипломатски план да си поднесат од морален чин оставка веднаш.

Најнови вести

Qatar 2022