петок, 4. декември 2020. Вести денес: 166
home Вести

Мицкоски со благодарност до Јанша: Словенија и донираше на Македонија заштитни маски и медицински ракавици (ФОТО)

Мицкоски со благодарност до Јанша: Словенија и донираше на Македонија заштитни маски и медицински ракавици (ФОТО)

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук упати голема благодарност до премиерот на Словенија од кого и побарал помош во изминатите денови за справување со коронавирусот во нашата земја.

-Во вторникот остварив телефонски разговор со премиерот на Република Словенија и лидер на нашата сестринска партија СДС, Јанес Јанша. Разменивме мислења и информации за актуелната политичка состојба, а пред се се осврнавме на заедничките предизвици со пандемијата на корона вирусот, со кои се соочуваат двете држави. Побарав од премиерот Јанша, да помогне Словенија во рамките на своите можности и капацитети. Денес, на скопскиот аеродром пристигна првата помош во заштитни маски и медицински ракавици од земја членка на Европската Унија, Република Словенија.
Во таа насока сакам да изразам јавна благодарност до нашиот пријател и пријателот на Македонија – Јанша за помошта и тоашто за брзо време се испорача помош која во овие моменти ќе биде значајна за луѓето кои се во првата линија во борбата против заразната пандемија. Ова е време кога сите вистински треба да ја покажеме солидарноста и хуманоста на дело и на начин на којшто можеме да помогнеме во надминување на оваа тешка криза. Секој според можностите и преку средства со коишто може да придонесе, затоа што секој живот вреди и затоа што ја сакаме Македонија, стои во неговиот пост на Фејсбук.

Во вторникот остварив телефонски разговор со премиерот на Република Словенија и лидер на нашата сестринска партија СДС,…

Gepostet von Hristijan Mickoski am Freitag, 3. April 2020

Коронавирус