вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 153
home Вести

Мицкоски по средбата со Рикер: Потребни се реформи и безкомпромисна борба против корупцијата

Мицкоски по средбата со Рикер: Потребни се реформи и безкомпромисна борба против корупцијата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф-др Христијан Мицкоски оствари средба со вршителот на должност, помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Т. Рикер, соопштија од партијата.

-На средбата се разговараше за потенцијалот за развој на меѓусебните односи, актуелната политичка состојба и реформските процеси важни за државата. Соговорниците ја истакнаа важноста за развој на македонско американското стратешко пријателство и поддршка на процесите важни за Република Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги објасни деталите и аспектите на предлог законот за организирање на обвинителството кој го предлага ВМРО-ДПМНЕ и важноста за бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот од секаков тип. Мицкоски на средбата ја изрази својата загриженост поради лошата економска и политичка состојба и ја нагласи потребата за засилени реформи во процесот на исполнување на стратешките приоритети на Република Македонија, се вели во партиското соопштение.

Претседателот Христијан Мицкоски ја потврди заложбата на ВМРО-ДПМНЕ за заедничка соработка и развој на македонско американските односи, истакнал Мицкоски.

 

Коронавирус