четврток, 29. октомври 2020. Вести денес: 158
home Вести

Мицкоски: По победата останувам во мојот дом, не се селам во премиерската вила

Мицкоски: По победата останувам во мојот дом, не се селам во премиерската вила

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во „Заспиј ако можеш“ на Алфа телевизија истакна дека како премиер нема да се пресели во премиерската вила.

– Јас останувам дома, кај мене во семејството, синовите се во тоа маало израснати и не се делат оттаму. Не би сакале да го менуваат живеалиштето во семејната куќа, вели Мицкоски.

Тој додаде дека но затоа уште веднаш како премиер ќе донесе сет на мерки уште на првата владина седница, прво ќе се напушти концептот на прогресивен данок.

– Ќе прејдеме на рамен данок и во првата година да се ннамали од 10 на 9%. Втората мерка е нула проценти данок за секој оној кој ќе вработи лице со старост до 29 години Предлог до парламентот за враќање на стариот закон за враќање на пензиите, како што растеа два пати. Голем број сет на мерки, вели Мицкоски

Коронавирус