петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски оствари телефонски разговор со претседателот на Европската народна партија г. Доналд Туск

Мицкоски оствари телефонски разговор со претседателот на Европската народна партија г. Доналд Туск

Остварив телефонски разговор со претседателот на Европската народна партија г. Доналд Туск, кој воедно беше поранешен Претседател на Европскиот Совет и премиер на Полска. Разговаравме за актуелните случувања во земјава, го информирав за високиот степен на криминал и инволвираноста на високи претставници на владата во таквиот криминал кој поминува неказнет, како и широката распространетост на корупцијата и гушењето на слободата во земјата. Не е можен напредок, со корумпирано судство, не се можни фер избори со поткуп, и двојни стандарди. Не е можна нормалност со силеџиска и исплашена влада која турка закони за лични интереси на грбот на народот. Договоривме со г.Туск понатамошна соработка и поддршка во рамките на заедничките процеси во интерес на ВМРО-ДПМНЕ и Македонија. Благодарност за поддршката! Напиша на Фејсбук пртседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Остварив телефонски разговор со претседателот на Европската народна партија г. Donald Tusk, кој воедно беше поранешен…

Posted by Hristijan Mickoski on Wednesday, May 12, 2021

Коронавирус