сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Мицкоски оствари средба со коалиционите партнери: Во Македонија во 21 век има лица кои се мета на политички терор

Мицкоски оствари средба со коалиционите партнери: Во Македонија во 21 век има лица кои се мета на политички терор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска ствари средба со коалиционите партнери од коалицијата „За подобра Македонија“, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

На средбата, како што се вели во партиското соопштение, се разговарало за актуелната политичка состојба, случаите на политички терор, како и размена на мислења околу актуелните теми врзани со предизвиците на надворешната политика, спорот за името, и евроатланските интеграции.

-На состанокот беше заклучено дека државата се движи во погрешен правец, и кон континуирано економско и политичко слабеење. Евидентни се политичките притисоци кои ги прави актуелната власт, пресметката и реваншизмот кој се спроведува врз политичките неистомисленици. Во Македонија во 21 век има лица кои се мета на политички терор, и лица во притвор поради изразено мислење, и тоа е елементарен показател за недостатокот на демократски капацитет кај новата влада, стои во соопштението.

Било посочено дека владата треба да се откаже од намерата да донесе неуставен и неприменлив закон за јазици. Воедно тоа е и закон кој ги става и припадниците на другите заедници во подредена состојба, менувајќи го карактерот на државата.

-Се истакна дека во однос на спорот за името суштествено важно е владата која ги води разговорите да ги запази државните и националните интереси и да води грижа за заштита на македонскиот идентитет кој треба да остане непроменет, се заклучува во соопштението.

Коронавирус