сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 26
home Вести

Мицкоски: Од Власта молк, а Зоран Заев сѐ уште без одговор за предлозите

Мицкоски: Од Власта молк, а Зоран Заев сѐ уште без одговор за предлозите

Од Власта молк, а Зоран Заев сѐ уште без одговор за предлозите:

1. Да не се занимаваат со политика лица кои биле амнестирани;

2. Да нема амнестија за лица кои се занимавале со политика;

3. Да се донесе закон за испитување на потекло на имот на политичари и носители на јавни функции;

4. Да се воведе принцип на кандидат за мандатар на новата влада, и тој што ќе загуби на избори да си замине од политика, пишува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук.

-Или пак можеби Заев е поборник на принципот за амнестија, не сака испитување на потекло на имот за политичарите, и сака покрај поразот од народот да си го задржи својот пратенички имунитет. Се надевам дека таквата тишина од Владата не е резултат на хибриден напад, или можеби напад на паника поради тоа што одговорноста ќе дојде, но јавноста ја интересираат одговорите, додава Мицкоски.

Коронавирус