недела, 5. декември 2021. Вести денес: 93
home Вести

Мицкоски: Нови изборни модели нема да го спасат Заев од пораз на следните избори

Мицкоски: Нови изборни модели нема да го спасат Заев од пораз на следните избори

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ТВ Телма истакна дека Заев нема да се спаси од поразот на следните избори и дека поразот на власта е неминовен.

Тој вели дека, во врска со отворените листи, треба да внимаваме во делот како би ги правеле тие измени и вели ако е намерата со тие измени да се спаси Заев од пораз на следните избори и тоа нема да му помогне затоа што поразот е неминовен.

Мицкоски истакна дека денеска Изборниот законик е збирка на политички желби и да ги прашате од ДИК ќе кажат дека тешко се снаоѓаат со него.

Тој вели дека ВМРО-ДПМНЕ не бега  од договор на крајот од денот ние ќе седнеме на маса и ќе договориме тоа што треба, затоа што градиме заедничка држава.

-Ние не можеме повторно да градиме држава која што ќе биде производ на политички пазар како на зелен маркет, помеѓу Зоран Заев и неговите коалициони партнери.

Мицкоски објасни дека можно е и веќе следните избори да има смена на изборните модели и промена на Изборниот законик доколку се увиди дека има таква потреба и системот не функционира,доколку тоа е во функција на граѓаните.

-Резултатот од целовкупните штетни политики на Владата во изминативе 3 години е пораз на следните избори за власта, вели тој.

 

Коронавирус