сабота, 26. септември 2020. Вести денес: 28
Во живо

ВО ЖИВО: ПРОТЕСТ ЗА ПОЛИКЛИНИКА ВО БУТЕЛ!

home Вести

Мицкоски: Ние сме против злоупотреба на институциите, против трговија со правото и правдината

Мицкоски: Ние сме против злоупотреба на институциите, против трговија со правото и правдината

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот протестен марш истакна дека СДСМ ќе воскресне некој закон за Специјалното јавно обвинителство

-Закон кој никој не го видел во државата и никој не знае како изгледа. Министерството за правда каде што имаат монопол ќе го закачи и ќе бара јавна дебата. Ќе приготват монархистички закон за да можат секој нивни неистомисленик да можат да го затворат. Само така се научени да владеат со страв и притисоци, а не со проекти и работа. Ние сме против злоупотреба на институциите, против трговија со правото и правдината. Ние сме за нова независна обвинителска институција. Која ќе биде уставна, независна и ќе го истражи целокупниот криминал како и овој скандал со прислушување на обвинителите и судиите. Црниот Вотергејт на Заев и Спасовски. За таква институција сме ние, вели Мицкоски.

Коронавирус