вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 138
home Вести

Мицкоски: Не се проблем законите, суштината е како се преминуваат законите

Мицкоски: Не се проблем законите, суштината е како се преминуваат законите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за процесот на интеграција кој и следува на Република Македонија и рече дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги поддржи сите најдобри судски процеси од ЕУ, но суштината е како тоа ќе се применува.

-Сите најдобри закони да ги препишеме и да ги имплементираме во Македонија ќе ги поддржиме. Сето тоа на хартија убаво изгледа, но поентата е како тоа во пракса да се применува јас токму тоа се обидувам да објаснам затоа луѓето се чувствуваат разочарани и обесправени. Јас ви давам збор дека ВМРО-ДПМНЕ сите најдобри судски пракси од ЕУ ќе ги поддржи, тоа не е суштината. Суштината е како тоа се применува, додаде Мицкоски.

Коронавирус