петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 99
home Вести

Мицкоски: Народот се чувствува изневерен, опљачкан и понижен од сите политики на оваа Влада

Мицкоски: Народот се чувствува изневерен, опљачкан и понижен од сите политики на оваа Влада

ВМРО-ДПМНЕ денешниот протестен марш го одржува во Прилеп, а партискиот лидер Христијан Мицкоски пред насобраните граѓани истакна дека во Прилеп силно бие срцето на Македонците.

-Да му порачаме на најнеспособниот градоначалник во цела Македонија кој кога го чествуваше Св. Климент, положуваше цвеќе на споменикот на Ченто, оставка веднаш да поднесе. Еден друг функционер на Зоран Заев, во Собранието на Република Македонија гордо ќе застане на говорницата и ќе каже „Ова е искомплексирана нација“. Јас гледам горди Македонци, луѓе кои ја сакаат татковината и нацијата, истакна Мицкоски.

Тој нагласи дека патот кој треба да го изодат нема да биде краток.

-Ќе има многу предизвици, но ние заедно ќе го одиме и во овие декемвриски денови. На крајот од тој пат ќе биде победата, заедно ќе победиме и чекориме и во јануари и февруари и во март, потоа ќе дојде април кога ќе дојде првата победа на претседателските избори. Победа која ќе ги најави предвремените парламентрани избори кога народот во македонија ќе му каже големо „НЕ“ на Заев и групата околу него. Народот кој го лажеше, кој се чувствува изневерен, опљачкан, излажан, омаловажен и понижен од сите овие политики што скоро две години оваа ненародна и криминална влада ги води во Македонија. Па, уште дрско преку своите гласноговорници ќе им каже дека се искомплекцирана нација, нагласи Мицкоски.

Тој порача дека Заев ќе биде жестоко поразен и испратен на темната страна на историјата.