среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 179
home Вести

Мицкоски: Наместо да расте, паѓа просечната плата

Мицкоски: Наместо да расте, паѓа просечната плата

Во денешната емисија на ТВ Алфа, гостуваше Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој говореше за неисполнетите ветувања на оваа влада, која ветуваше исто така и зголемување на платата,но за жал граѓаните се сведоци дека платата паѓа.

– Реално ако погледнам на проблемот, јас не можам да видам ниту една структурна реформа. Структурна реформа започнува со наративот ќе станеме дел од НАТО и ЕУ и ќе ни појде. Ќе станеме дел од НАТО и ЕУ и ќе дојдат инвестициите. Ќе станеме дел од НАТО, ќе започнеме преговори со ЕУ и ќе се реформира судството, ќе имаме подобро образование, ќе почне Клинички да се гради, нагласи Мицкоски.

Мицкоски додаде дека проектите кои се започнаа од претходната влада, тапкаат во место, не се довршуваат.

– Ветија рекорден пораст на просечната плата. Во јануари 2019-тата таа падна за 5%, споредено со декември 2018-тата. А, во февруари според завод за статистика падна дополнително 2%. Што значи дека луѓето ги исплатија дивидендите, ги исплатија бонусите претходната година во 2018-тата затоа што во 2019-тата овие реформисти во владата го качија данокот, истакна Мицкоски.

Најнови вести

Локални избори 2021