четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 159
home Вести

Мицкоски: Најостро го осудувам терористичкиот напад во Виена, моите молитви се со семејствата чии членови настрадаа во грозоморниот чин

Мицкоски: Најостро го осудувам терористичкиот напад во Виена, моите молитви се со семејствата чии членови настрадаа во грозоморниот чин

По вечерашниот терористички напад во Виена, Австрија со осуда за истиот се огласи Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој порача дека дава поддршка на Австрија во овие тешки мигови и поддршка во справувањето со оваа заедничка глобална закана.

Во продолжение Ви го пренесуваме Фејсбук статусот на Мицкоски:

Најостро го осудувам терористичкиот напад во Виена во кој има и жртви и повредени.

Моите молитви се со семејствата чии членови настрадаа во грозоморниот чин. Со оглед на тоа што и македонски државјани работат и престојуваат во Виена апелирам до македонската влада и МНР да понуди помош и контакти во случај на неопходност за поддршка и комуникација со земјава.

Поддршка на Австрија во овие тешки мигови и поддршка во справувањето со оваа заедничка глобална закана.