понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 61
home Вести

Мицкоски на средба со холандскиот амбасадор Коп

Мицкоски на средба со холандскиот амбасадор Коп

Денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на Александар Николоски оствари средба со холандскиот амбасадор во Република Македонија, Дирк Јан Коп.

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, како и за економската состојба и евроинтеграциските процеси на државата.

Претседателот на партијата, Мицкоски, ја истакна својата загриженост за состојбата на државата на економски план, катастрофалното справување на власта со енергетската криза и лошото менаџирање со здравствената криза.

Исто така на средбата двајцата соговорници разговараа и за евроитеграциските процеси на државата

Мицкоски ја нагласи стратешката определба на ВМРО-ДПМНЕ за полноправно членство на државата во Европската Унија, како и дека Македонија е предолго време во чекалната на Европската Унија и е потребно државата што поскоро да добие датум за преговори со унијата.

На средбата, Мицкоски додаде дека владата не спроведува никакви реформи во правосудството, а Македонија е лидер во Европа по степенот на криминал и корупција.

Исто така беа потенцирани и добрите билатерални односи меѓу двете земји, како и дека соработката треба да се продлабочи и негува во иднина.