вторник, 28. јуни 2022. Вести денес: 33
home Вести

Мицкоски на повеќе дипломатски средби со Орбан, Јанша и други политичари од Европа и регионот

Мицкоски на повеќе дипломатски средби со Орбан, Јанша и други политичари од Европа и регионот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, како и потпретседателот Александар Николоски од утре па во наредните неколку дена ќе остварат дипломатски посети и средби со повеќе политичари од регионот и Европа во рамките на пријателските односи со повеќе сестрински партии на ВМРО-ДПМНЕ од семејството на Европската Народна Партија.

Од партијата истакнуваат дека Мицкоски ќе оствари средба со претседателот на Фидес, а воедно и премиер на Унгарија Виктор Орбан.

-Тоа е партијата од која потекнува и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. Потоа ќе оствари средба во Љубљана и со премиерот на Република Словенија и претседател на Словенечката Демократска Партија Јанез Јанша. Ова е особено значајно за европските интеграции ако се знае дека Словенија е идната земја која ќе го преземе претседавањето со ЕУ. Воедно во неколкудневната дипломатска активност лидерот на ВМРО ДПМНЕ ќе оствари средби и со претставници на хрватската владејачка партија ХДЗ, посочуваат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека средбите ќе бидат искористени за активно лобирање за државните интереси на Македонија пред се одблокирање на патот кон Европската Унија кој е блокиран со ветото од источниот сосед, застојот кој го има земјава во однос на реформите.

Средбите ќе бидат насочени и кон градење на мостови на регионална соработка на ВМРО-ДПМНЕ, како и разгледување на можностите за идна економска соработка и отворање на можностите за привлекување на инвестиции и размена на знаења со цел економско зајакнување на земјава во периодот на силната економска криза и рецесија.

Коронавирус