четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 134
home Вести

Мицкоски: Мора да се стави крај на политичкиот притисок и одмаздата, владеењето со страв е еднонасочна улица

Мицкоски: Мора да се стави крај на политичкиот притисок и одмаздата, владеењето со страв е еднонасочна улица

Мора да се стави крај на политичкиот притисок и одмаздата, порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето предновогодишно обраќање до граѓаните.

-Дијалогот е двостран процес. За него е неопходно разбирање и поддршка базирана на принципиелни основи. Секако дека има работи за кои како партија ќе оцениме дека вреди да се поддржат и за кои сме убедени дека се од интерес за граѓаните. За да има дијалог, мора да има слобода за искажување на критичката мисла. За да има слобода, мора да се стави крај на политичкиот притисок и одмаздата. Прогонот раѓа и желба за одмазда, а тоа е бумеранг кој се враќа. Владеењето со страв е еднонасочна улица. Ние не смееме да станеме општество заложник на омразата и прогонот, порача тој.

Коронавирус