сабота, 11. јули 2020. Вести денес: 127
МЕГА БОМБА

Заев договора да паднат судски предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

home Вести

Мицкоски: Кризата со корона не поминува со пи-ар на Владата, семејствата во црно се завиваат, се губат човечки животи, не може ова да помине без одговорност

Мицкоски: Кризата со корона не поминува со пи-ар на Владата, семејствата во црно се завиваат, се губат човечки животи, не може ова да помине без одговорност

Не сакам дека верувам во тезата дека граѓаните се виновни за ситуацијата. Надележните имаа безусловна поддршка, луѓето им ги дадоа сопствените животи на располагање, први влеговме во кризата, а не сме излегле од кризата. Соседите зборуваат за опоравување. Јас се чувствувам понижено од авторитетите кои ја имаа безрезервната поддшка. Требаа да повикаат помош, а тие се толку самобендисани, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на гостувањето на телевизија 21.
Според него има втор пик на првиот бран.

-Не може сега со пи-ар трикови да го обвинуваме народот. Народот безрезервно ги поддржуваше. Но, народот е мудар, те почитува но ако не е како што треба казнува. Што се случи, што направија, семејствата во црно ги завивја, се губат човечки животи, не може ова да помине без одговорност, рече Мицкоски.

Тој додаде дека е нелогично и тоа што го прават во ваква ситуација и говорат за избори.

-Не е дали јас и ВМРО-ДПМНЕ се согласуваме дали избори треба да се организраат за 22 дена од завршување на вонредната ситуацијата, Државната изборна комисија кажа дека не може да се организираат избори за 22 дена. Тие рекоа не можеме да организираме фер и демократски избори за толку краток период, рече Мицкоски.

Парламентарни избори 2020